Zanieczyszczenie plastikiem rośnie. Możesz temu zapobiec

Zanieczyszczenie środowiska plastikiem ma poważne konsekwencje nie tylko dla przyrody, ale także naszego zdrowia. Plastik znajduje się bowiem m.in. w oceanach, glebie i powietrzu, a także w naszym pożywieniu. Jak ograniczyć zużycie plastiku i odpady w tworzywa sztucznego? Istnieją skuteczne sposoby tak proste jak choćby filtrowanie wody!

Plastik rozkłada się kilkaset lat. Szacuje się, że od początku masowej produkcji z wykorzystaniem tworzywa sztucznego praktycznie każdy kawałek plastiku który kiedykolwiek powstał wciąż istnieje w jakiejś formie. Tworzywo sztuczne wykorzystywane jest powszechnie przy produkcji części do samochodów, samolotów, w budownictwie i do produkcji mebli ogrodowych. Niestety, najbardziej niebezpieczne jest stosowanie go do produkcji opakowań i naczyń jednorazowego użytku.

Czas rozkładu plastiku niewspółmierny do czasu jego użytkowania

Odpady z plastiku stwarzają poważne zagrożenie dla dzikich zwierząt, które mogą nie tylko się w niego zaplątać, ale także przez pomyłkę go spożyć. Z przeprowadzonych badań i obserwacji wynika, że 44 proc. wszystkich gatunków ptaków morskich, 22 proc. waleni, wszystkie gatunki żółwi morskich i rosnąca lista gatunków ryb ma w swoim ciele, lub na jego powierzchni, plastik. Trudno się temu dziwić jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że każdego dnia, tylko w okolicach Los Angeles, do Oceanu Spokojnego trafia 10 ton plastikowych śmieci! Są to głównie słomki, reklamówki i butelki plastikowe.

Plastik zagrożeniem dla zdrowia człowieka

Na domiar złego okazuje się, że substancje chemiczne znajdujące się w plastiku mogą być wchłaniane przez organizm. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały obecność bisfenolu A (BPA) w ciele 93 proc. Amerykanów w wieku od 6 roku życia wzwyż. BPA może mieć negatywny wpływ na układ hormonalny człowieka i płodność. Badania wskazują także, że mogą przyczyniać się do wystąpienia takich chorób jak cukrzyca czy nawet nowotwory.

Woda filtrowana – z korzyścią dla zdrowia i przyrody

Alternatywą dla wody w butelkach plastikowych jest woda filtrowana. Już od pierwszego dnia używania filtrów możemy zminimalizować do zera generowanie odpadów w postaci jednorazowych butelek PET. Na rynku dostępne są dzbanki filtrujące, a także filtry przepływowe, które montuje się bezpośrednio w punkcie poboru wody. Świetną alternatywą dla kupowania wody w butelce gdy jesteśmy na zewnątrz są butelki filtrujące. Więcej informacji o rodzajach filtrów do wody znajdziesz na blogu o dobrych nawykach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =