Potrzebny odbiór techniczny budynku w Warszawie? Sprawdź kto zrobi to najlepiej!

Odbiór techniczny budynku w Warszawie jest prosty i wymaga od nas tylko kilku czynności. Nie wiesz, od czego zacząć i jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę budowlanego? W artykule podpowiadamy, jak wykonać odbiór techniczny domu w Warszawie. Wyjaśniamy też, dlaczego odbiór techniczny starego budynku jest ważny, i jak uniknąć kary za brak odbioru technicznego.

Odbiór techniczny budynku po latach

Chcesz kupić dom z rynku wtórnego i nie wiesz, czy wszystko odbyło się według prawa? Na początku powinieneś sprawdzić, czy nie będzie ci potrzebny odbiór techniczny budynku w Warszawie. Powinien to zrobić nadzór budowlany. Wprawdzie od 2023 r. pozwolenie na zamieszkanie może wydać kierownik budowy, ale jeszcze kilka lat temu nie było to możliwe. Żeby uniknąć problemów z legalizacją budynku, sprawdź, czy poprzedni właściciel wykonał odbiór techniczny budynku. Jeśli nie, musisz nadrobić zaległości. Dlaczego? Budynek bez odbioru technicznego jest traktowany jako samowola budowlana. A to oznacza, że możesz ponieść karę finansową i konsekwencje prawne.

Odbiór techniczny budynku po latach nie jest skomplikowany. Wystarczy, że zatrudnisz sprawdzonego rzeczoznawcę budowlanego z Warszawy. Wykona on badanie budynku i sprawdzi układ pomieszczeń. Dopiero na podstawie opinii technicznej można legalnie użytkować budynek.

Potrzebujesz odbioru technicznego domu jednorodzinnego

Dotychczas odbiór techniczny budynku w Warszawie wykonywał rzeczoznawca budowlany. Odbywało się to na podstawie dziennika budowy i odpowiednich badań geodezyjnych. Nowe przepisy budowlane mają uprościć tę procedurę. Znalazłeś idealny budynek pod inwestycję w Warszawie, ale nie wiesz, czy został przekazany do użytku prawidłowo? Najlepiej sprawdź to z warszawskim rzeczoznawcą. Pamiętaj, że potrzebny odbiór techniczny budynku w Warszawie dotyczy nie tylko budynków użytkowych, ale i domów jednorodzinnych.

Niezgłoszony do odbioru technicznego dom jednorodzinny musimy zgłosić do urzędu z pakietem dokumentów. Ponadto powinniśmy odnowić pozwolenie na budowę domu. Dlaczego? Bez pozwolenia na budowę nie postawimy żadnego budynku. A jeśli kupujemy stary budynek, który nie jest skończony, pozwolenie zapewne wygasło. W tym przypadku odbiór techniczny budynku nie wystarczy.

Łatwo sprawdzisz odbiór techniczny budynku

Być może zdarzyło się, że odziedziczyłeś w spadku dom w Warszawie. Co dalej? Po pierwsze, sprawdź z rzeczoznawcą budowlanym stan techniczny budynku. A po drugie, upewnij się, czy jest ci potrzebny odbiór techniczny budynku. To, czy odbiór techniczny domu w Warszawie został wykonany, możesz sprawdzić w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Wniosek do urzędu może złożyć właściciel nieruchomości, zarządca i nabywca.

Pokrótce procedura polega na złożeniu wniosku o wydanie zaświadczenia o zakończeniu budowy. Jeśli Inspektorat ma nasz budynek w bazie, z pewnością bez problemu dostaniemy zaświadczenie o odbiorze technicznym budynku.

Odbiór techniczny budynku a formalności

Odbiór techniczny budynku w Warszawie, zwłaszcza po latach, jest konieczny. Jeśli nie dopełnimy formalności, inspektor budowlany może uznać, że mieszkamy na placu budowy. Potrzebny odbiór techniczny budynku musimy zgłosić razem z odpowiednią dokumentacją do właściwego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Na podstawie zgłoszenia inspektor zleci opinię techniczną rzeczoznawcy budowlanemu i przygotuje pozwolenie na zamieszkanie budynku.

W jaki sposób uzyskać takie pozwolenie? Odbiór techniczny budynku odbywa się na podstawie dziennika budowy i pozwolenia na budowę. Poza tym do odbioru technicznego domu potrzebujemy oświadczenia kierownika budowy o tym, że:

– inwestor uzyskał pozwolenie na budowę i prawidłowo ją zakończył

– teren budowy jest uprzątnięty, a otoczenie wokół budynku utrzymane w czystości

– wszystkie roboty budowlane wykonawca zlecił zgodnie z projektem budowlanym.

Oprócz wymienionych pism musimy też dostarczyć:

– oświadczenie inwestora o właściwym zagospodarowaniu terenu wokół budynku i o braku przeszkód do budowy (potwierdzone przez Państwową Straż Pożarną, Państwową Inspekcję Sanitarną i Państwową Inspekcję Pracy i Inspekcję Ochrony Środowiska)

– kopię rysunków i fotografii budynku

– dokumenty o odbiorze instalacji zamontowanych w budynku.

Ile kosztuje odbiór budynku w Warszawie

Pamiętajmy, że brak odbioru technicznego jest bardziej kosztowny, niż wykonanie opinii technicznej od razu. Cena odbioru technicznego budynku w Warszawie z rzeczoznawcą budowlanym mieści się w zakresie od 2000 zł do kilku tysięcy zł. Jeżeli budynek nie ma pozwolenia na budowę, kara za to może wynieść nawet 50 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 5 =