Na strój roboczy składają się także buty ochronne, które powinno się zawsze dobrać zgodnie z ich przeznaczeniem, dopasować idealnie do stopy pod kątem rozmiaru i kształtu. Istotne jest to, z jakich materiałów zostało wykonane obuwie robocze, czy należycie zabezpiecza między innymi przed przebiciem, stłuczeniem stopy, uderzeniem, wilgocią, wysokimi temperaturami i zimnem.
Dlaczego obuwie robocze jest takie ważne?
Buty ochronne są potrzebne, wręcz niezbędne, wymagane przez przepisy BHP. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwego zabezpieczenia przed przebiciem, przygnieceniem, niską i wysoką temperaturą. Dobrej jakości niemieckie buty robocze zapobiegają kontuzjom, chronią przed ciężkimi przedmiotami i działaniami wilgoci. Bardzo ważne jest to, aby nic nie krępowało ruchów, nie uciskało, nie podrażniało. Buty robocze muszą być wygodne, chronić należycie przed działaniem rozmaitych czynników zewnętrznych.
Niezwykle istotne jest także, aby miały właściwości antypoślizgowe, elektroizolacyjne. Obuwie robocze ma zabezpieczać przed smarami, olejami i paliwami. Nie może przepuszczać wody, dlatego zawsze trzeba sprawdzić stopień wodoszczelności. Jest wiele uniwersalnego obuwia roboczego, które sprawdzi się w niemalże każdej pracy. Istotne będzie to, aby dobrać je do konkretnego stanowiska, zgodnie z warunkami, w jakich będą użytkowane. Dobrej jakości obuwie zabezpiecza przed potencjalnymi zagrożeniami.
Jakie wyróżnia się buty ochronne?
Bardzo ważną kwestią jest to, aby dobrać obuwie robocze do swoich indywidualnych potrzeb, specyfiki wykonywanego zawodu. Należy dopasować je zgodnie z przeznaczeniem, mając na uwadze materiał wykonania, konstrukcję, zakres zabezpieczenia. Istotne są dodatki, czyli przede wszystkim wytrzymałe i twarde podnoski, wzmocnienia na stopach, wkładki antyprzebiciowe, zabezpieczone kostki. Buty robocze mają chronić całe stopy razem z palcami, bo to właśnie one są najbardziej podatne na kontuzję.
Nie bez znaczenia jest także wysoka cholewka, to samo można powiedzieć o wyprofilowanej podeszwie. Buty robocze muszą chronić należycie przed urazami mechanicznymi, a poziom zabezpieczenia trzeba dopasować do stopnia zagrożenia. Zawsze powinno się zwracać uwagę na to, aby obuwie ochronne spełniało wszystkie wymagane normy, zabezpieczało przed oparzeniami, czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Mmuszą być odporne na ścieranie i rozdarcie, zachowywać swoje pierwotne walory użytkowe nawet przy intensywnej eksploatacji. Bardzo ważna jest także podeszwa antypoślizgowa i antyelektrostatyczna.