Rolki poliuretanowe – rozwiązanie dla wielu problemów

Mobilność to zaleta wielu urządzeń i sprzętów, z których współcześni ludzie korzystają każdego dnia. To, że konkretny przedmiot można wygodnie przesunąć, wkładając w to minimum siły, jest ogromnym ułatwieniem i oznaką komfortu użytkowania. Żeby zaznać takiej wygody, trzeba przymocować do dna mebla albo innego akcesorium nieduże, okrągłe części, które będą obracały się wokół własnej osi i w ten sposób przyjmą zadanie przenoszenia całego powierzonego im ciężaru. Zazwyczaj takimi częściami są kółka – ale nie zawsze.

Dlaczego warto wykorzystywać rolki poliuretanowe?

Rolka jezdna to element techniczny, który znajduje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach – takich, które przerastają możliwości bardziej standardowych rozwiązań. Rolka generalnie przypomina z wyglądu kółko – z tym, że ma znacznie szerszą powierzchnię toczną. Dzięki temu jest zdecydowanie bardziej stabilna, porusza się po jednym wyznaczonym torze i nieprędko zmieni kierunek jazdy – co może być bardzo dużą zaletą, jeśli przewożenie konkretnych przedmiotów wymaga odpowiedniej ostrożności. Co więcej, to właśnie rolka udźwignie zdecydowanie cięższe ładunki niż kółko o tej samej średnicy – ponieważ jest masywniejsza i bardziej wytrzymała na nacisk.

Zalety rolek sprawiają, że są to popularne części składowe wózków jezdnych – takich, które każdego dnia pomagają w transporcie ładunków w obrębie hal produkcyjnych albo magazynowych. Jednak mocna rolka może trafić nie tylko do wózka paletowego – równie dobrze poradzi sobie jako element pracującej maszyny, na przykład takiej, która produkuje taśmowo konkretne dobra. Jeszcze inna kategoria, w której można spodziewać się rolek, to budowa bram przesuwnych – ponieważ ciężkie skrzydła takich bram muszą mieć dobre oparcie w obracającym się sprawnie elemencie. Wszystkie te zadania wymagają od rolki konkretnych właściwości – powinny pracować pewnie, trzymać dobry kontakt z podłożem, ignorować rozmaite przeszkody i nie wpadać w niepotrzebne drgania. A takie zalety może im zagwarantować pewne uniwersalne tworzywo, nazywane sztucznym kauczukiem.

Rolki poliuretanowe to części świetnie przygotowane do realizacji różnorodnych zadań. Są gotowe na wiele dni wytężonej pracy, ponieważ poliuretan wykazuje ogromną odporność na ścieranie. Jednocześnie nie są mu straszne także skrajnie niskie i wysokie temperatury, ani różnego rodzaju substancje, jakie może napotkać na swojej drodze. Bez poślizgu przejedzie przez rozlaną benzynę, rozpuszczalniki, a nawet takie agresywne chemikalia, jak na przykład kwas siarkowy. Dzielnie stawi czoła także silnemu nasłonecznieniu – promieniowanie UV nie wyrządzi mu krzywdy i nie przyczyni się do zużycia materiału. Idealne tłumienie drgań to również ogromna zaleta części wykonanych z poliuretanu – bo właśnie dzięki temu sprawdzają się we wszystkich wspomnianych rolach. Warto dodać, że rolki powlekane tym tworzywem osiągają znacznie lepsze parametry, niż analogiczne części, wzbogacone o bardziej tradycyjne rozwiązanie, czyli naturalną gumę. Właśnie dlatego rolki z poliuretanu to stały element ofert nowoczesnych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × cztery =