Szybki zwrot inwestycji, stały, wysoki i niemal pasywny dochód oraz perspektywa stabilności – to tylko najważniejsze argumenty przemawiające za otworzeniem myjni samochodowej. Kolejny czynnik to stosunkowo niskie koszty początkowe oraz dostępność atrakcyjnych form finansowania. Co jednak powinien wiedzieć na ten temat inwestor? Jakim budżet należy przygotować, by stworzyć taki biznes? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.
Założenie własnej myjni – koszty
Koszty związane z otwarciem własnej myjni samochodowej mogą znacznie się różnić w zależności od kilku kilku czynników. Rozważając założenie myjni bezdotykowej, warto dokładnie przemyśleć wybór lokalizacji. Posiadanie działki przystosowanej do prowadzenia może znacząco obniżyć koszty całej inwestycji. Jeśli zaś konieczny będzie zakup takiej nieruchomości, koszt otwarcia myjni bezdotykowej znacznie wzrośnie. Ostateczna cena różnić się będzie zależnie od lokalizacji i metrażu. Alternatywnym rozwiązaniem jest dzierżawa działki lub jej wynajem.
Następnie inwestor powinien wybrać rodzaj myjni. W zależności od tego, czy planujemy otworzyć myjnię bezdotykową, automatyczną, czy dla samochodów ciężarowych, koszty będą się znacząco różnić. Myjnia bezdotykowa jest zazwyczaj droższą inwestycją niż myjnia ręczna lub automatyczna, a jej koszt może wynosić od 250 tys. do nawet 1 mln złotych. Ostateczny koszt budowy myjni bezdotykowej zależy także od wyboru producenta myjni, liczby stanowisk oraz rodzaju konstrukcji i dodatkowego wyposażenia, które chcemy zainstalować.
Kolejne koszty będą wiązać się z ewentualną personalizacją myjni. Może pomóc w zwiększeniu rozpoznawalności marki i przyciągnięciu klientów i ujednolicenia wyglądu całej posesji. Ten ostatni aspekt okaże się szczególnie ważny, jeśli znajdują się na niej także inne obiekty – np. warsztat samochodowy lub stacja benzynowa.
Własna myjnia samochodowa – opcje finansowania
Jeśli chodzi o finansowanie takiej inwestycji, bardzo dobrym rozwiązaniem jest leasing. Umożliwia on wynajęcie urządzeń do myjni lub nieruchomości na określony okres czasu, co pomaga uniknąć konieczności poniesienia pełnej kwoty zakupu na początek. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów niedysponujących dużym kapitałem początkowym. Nie tylko oferuje sporą elastyczność, ale też okazuje się korzystny pod względem podatkowym. Z leasingu mogą skorzystać np. partnerzy redconst.pl.
Kolejna opcja to kredyt bankowy. Umożliwia on zakup nieruchomości, urządzeń i infrastruktury, ale z drugiej strony wymaga spłacania wysokich odsetek. Należy też pamiętać, że banki wymagają przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia. Dla niektórych inwestorów przeszkodą może być ponadto konieczność wykazania wystarczającej zdolności kredytowej.
Otwarcie własnej myjni samochodowej może być atrakcyjną inwestycją z uwagi na szybki zwrot inwestycji, stały dochód oraz potencjał na generowanie pasywnego przychodu. Koszty związane z otwarciem myjni zależą od wyboru lokalizacji, rodzaju myjni oraz dodatkowego wyposażenia. Inwestorzy mogą wybierać spośród różnych opcji finansowania, takich jak leasing czy kredyt bankowy, dostosowując je do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.